Световната търговия ще спадне и това ще доведе до баланс в затруднената ситуация.
Очакваме нови забавяния на световните доставки вследствие на войната в Украйна. Заради ембаргото върху Русия корабните компании не могат да влязат в руските пристанища. Това ще създаде допълнителни струпвания на товари в транспортните коридори през България, Гърция, Балтийско море, пристанищата в Хамбург и Суецкия канал, които все още са натоварени поради задръстванията през последните две години вследствие на пандемията и изминали събития като блокирането на Суецкия канал от кораба Ever Given.
Струпването на стотици кораби с многобройни контейнери и увеличаването на сроковете им на изчакване по пристанищата, където те се задържат месеци наред, ще доведе до допълнително забавяне в сроковете на доставка. Това заяви Огнян Дучев, ръководител на отдела за морски и въздушни превози в „Гопет Транс“, в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV с водеща Живка Попатанасова. Експертът очаква световната търговия да спадне поради поскъпванията на стоките и това в известна степен ще доведе до баланс в затруднената ситуация.
Липсата на капацитет и завишенията на цените са водещ проблем в световната транспортна индустрия в момента. През 2021 г. са извозени 1,5 милиона морски контейнери в железопътния коридор между Китай и Европа. „Ако трафикът, който минава през Украйна и Русия, бъде върнат отново в морските коридори, ще наблюдаваме завишение на обемите от между 5 и 8 процента, което ще доведе до още по-малко капацитет и още завишения в цените за транспорт“, акцентира Огнян Дучев.
Корабните компании повишават навлата, въпреки, че не разполагат с капацитет. Междувременно инфлацията също се увеличава – само в България през февруари тя е 10 на сто, на годишна база. Наред с това, сухопътните превозвачи увеличиха цените си с 10% поради поскъпването на горивата вследствие на войната. „Гопет Транс внимателно следи пазара и се старае да предотврати спекулациите и изкуственото завишаване на разходите”, заяви Огнян Дучев. Няма една институция, която да урегулира напрежението в транспортния сектор в световен мащаб, но е необходимо хората и бизнесите да запазят спокойствие и да се опитат да планират максимално дългосрочно своите доставки и наличности.